Відкритий урок


УРОК 18
Тема.  Мистецтво Високого Відродження в Європі.
Мета:  ознайомити учнів з основними принципами Відродження, дати уявлення про творчість італійських художни­ків цієї епохи; розвивати вміння учнів працювати з додатковою літературою, готувати доповіді і повідом­лення; прилучити учнів до культури епохи Відродження.
Основні терміни і поняття: Відродження, гуманізм, антична куль­тура, емпіризм, реалізм.
Тип уроку:    комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.        АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Історичний диктант.
Заповніть пропуски в тексті:
1)       Основною галуззю економіки Польщі у XVI ст. було ... .
2)       Великі багатогалузеві господарства польських феодалів, за­сновані на панщинній праці, називалися ... .
3)       Парламент у Польщі називався ... .
4)       Форма феодальної держави, за якої влада монарха співіснува­ла з органами станового представництва, називається... .
5)       Відновлення впливу католицької церкви, викорінювання про­тестантизму характеризуються як ... .
6)       Великі землевласники в Польщі та Литві називалися... .
7)       Лицарі, що одержували земельні наділи і привілеї за несення
військової служби, називалися ... .
8)       У 1569 р., після підписання унії між Польщею та Литвою,
була створена нова держава ... .
Повідомлення учня.
Учні заслуховують повідомлення за темою «Релігійна експансія Речі Посполитої на українські землі. Брестська унія, 1596».
III.       ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.  Значення терміна «Відродження». Основні принципи куль­тури Відродження. Розповідь учителя з елементами бесіди.
Учитель нагадує, що всі країни, що розглядалися в курсі всесвіт­ньої історії (8 клас), -- Франція, Англія, Німеччина, Московська держава, Нідерланди, Польща — були певною мірою охоплені змі­нами, що ознаменували початок нової епохи в історії людства — епохи Відродження.
Запитання на повторення.
1) Які зміни відбулися наприкінці XV - початку XVI ст. в економіці?
2)       Які соціальні групи з'явилися в період нової історії?
3)       Які зміни відбулися в організації державної влади?
4)       Як змінилися духовне життя людей, їх вірування? З чим це
було пов'язано?
5)       Як ви вважаєте, чи вплинули досить рішучі зміни в житті
людей на їх світогляд, ставлення до світу, природи, знання, мисте­
цтва?
Під час бесіди учні мають усвідомити, що наприкінці XV ст. в Єв­ропі зріс інтерес до мистецтва і науки, почали розвиватися нові погляди на світ. Люди ставили собі питання і шукали істину за допомогою наукових експериментів, замість того щоб сліпо приймати на віру традиційні погляди. Багатьом здавалося, що найвищий роз­квіт цивілізації був у Давній Греції та Давньому Римі, і вони праг­нули відродити грецькі і римські ідеї та ідеали. Тому розглянутий період і дістав назву «Епоха Відродження». Розпочавшись в Італії в XIVXVI ст., Відродження (Ренесанс) поширилося по всій Єв­ропі.
Розповідь учителя.
Основні принципи культури Відродження були такими (їх слід записати в зошиті):
гуманізм — повага до людини, віра в її сили і здібності; люди­
на — «вінець природи»; людина здатна пізнати природу і створити
гармонічне суспільство;
реалізм — бачення світу таким, який він є; світ не потребує
ніякого потойбічного пояснення;
- емпіризм — досвід як засіб пізнання світу;
інтерес до античної культури, повернення на новій, вищій,
основі до найважливіших її особливостей;
критика феодалізму і католицької церкви.
Італійське Відродження демонструє пильний інтерес до образо­творчих мистецтв, які, маючи просторові закономірності, дозволя­ють більш точно побачити і запам'ятати божественну красу світу.
2. Життя і творчість Леонардо да Вінчі.
Розповідь учителя".
Леонардо да Вінчі (1452—1519) був однією із найвизначніших постатей, що коли-небудь жили на Землі. Імовірно, жодній людині не вдалося досягти таких творчих вершин у різних галузях, як цьому генію.
Він був видатним художником, скульптором, архітектором, вче­ним і конструктором. Леонардо да Вінчі створив найбільші твори мистецтва, він проектував мости, дороги, конструював зброю, кос­тюми і технічні прилади. Він зробив важливі відкриття в галузі природничих наук, зокрема про будову людського тіла, винайшов підводний і сконструював літальний апарати, щоправда, з наявних на той час матеріалів їх не можна було побудувати.
Леонардо да Вінчі ставився до науки і мистецтва з однакових позицій. Після вивчення проблеми він робив безліч ескізів, щоб знайти краще рішення. Він не бачив різниці між проектуванням механізму і живописом, в обох випадках відточуючи точність лі­ній, створюючи ідеальні пропорції і знаходячи закономірності ком­позиції.
Коли Леонардо да Вінчі виповнилося двадцять років, він був уже визнаним майстром серед художників. Його роботи дуже вплинули на багатьох живописців, тому що він завжди шукав щось нове, наприклад використання розподілу світлотіні — техніки створення контрастів між світлом і тінню.
Одна з найважливіших робіт художника -- «Таємна вечеря» -була написана в Мілані. Цей світовий шедевр фактично був невда­лим експериментом. Працюючи повільно, Леонардо да Вінчі писав олією по сирій штукатурці. В результаті картина почала руйнува­тися, і сьогодні її стан викликає серйозне побоювання.
Всесвітньо відома картина «Джоконда» (Мона Ліза) була написа­на Леонардо да Вінчі у Флоренції.
3.  Флорентійський живописець, скульптор і архітектор Мі-келанджело Буонарроті.
Самостійна робота за завданням.
Опрацювати текст підручника і записати в зошитах основні біо­графічні дані Мікеланджело і назви його робіт.
Розповідь учителя.
Характеризуючи життя і творчість Мікеланджело (1475—1564) -скульптора, живописця, архітектора, військового інженера і поета, учитель підкреслює історичне значення геніальної особистості. Ав­тор видатних творів мистецтва був також учасником боротьби за свободу Флоренції.
4.         Рафаель Санті.
Самостійна робота за завданням.
Опрацювати текст підручника і назвати принципи культури Від­родження, що знайшли відображення у творчості Рафаеля Санті.
Під час перевірки заслуховуються повідомлення учнів, що мо­жуть містити такі положення:
-   інтерес до античної культури - - розписи кімнат Ватикану
(«Афінська школа», «Диспут»);
-   гуманізм — створення образів, що сполучають красу душі і тіла
(«Сікстинська мадонна»).
5.         Тиціан.
Розповідь учителя".
Тиціан (Тиціано Вечелліо) (1476/77 або 1489/90—1576) прожив довге життя, повне радощів і прикрощів. Він чимало побачив за свій вік і багато чого встиг втілити у своїх прекрасних витворах.
Його називали «королем живописців і живописцем королів». Мистецтво Тиціана — це найяскравіше явище венеціанської школи італійського Відродження. Його відкриття (колірне ліплення фор­ми, нюансировка фарби, багатство колориту) суттєво вплинули на творчість майстрів наступних поколінь. У картинах Тиціана сполу­чаються інтимність і урочистість, реальність і міфологія.
Популярність і визнаність до нього прийшли разом з картиною «Любов земна і небесна», створеною близько 1515—1516 рр. А 1517—1530 рр. -- час, коли слава художника поширюється да­леко за межі Італії; про нього говорять, їм захоплюються.
У 1518 р. Тиціан створює одну з кращих своїх картин «Свято Венери»: на галявині граються амури з блакитними крильцями; одні пускають один в одного стріли, інші їдять яблука, треті б'ються.
У тому ж році було створено грандіозне полотно «Ассунта», на якому зображено піднесення Мадонни на небо.
У картинах на міфологічні і релігійні сюжети художник підси­лює життєве трактування образів, вводить деякі побутові деталі.
У 40-і роки Тиціан дуже часто звертається до портрета. Будучи людиною багатою, він міг дозволити собі свободу вибору і брався за виконання лише тих замовлень, що були для нього найбільш цікавими.
Одна з найвідоміших картин Тиціана - - «Магдалина, яка роз­каюється», в основу якої ліг євангельський образ грішниці, що розкаюється, Марії Магдалини. Стримані, неяскраві фарби під­креслюють глибоку скорботу, яку переживає ця, сповнена покаян­ня, жінка.
Біблійні мотиви були використані Тиціаном також при створенні картини «Святий Себастьян». Римський воїн Себастьян прийняв християнство і піддався за це страшним мукам. На полотні він зоб­ражений прив'язаним до дерева, в тіло воїна устромилися ворожі стріли.
Твори Тиціана протягом декількох століть впливали на європей­ський живопис.
IV.        ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Фронтальне опитування.
1)      Що означає термін «Відродження»?
2)  Які принципи лежать в основі культури Відродження?
3)  Яких представників італійського Відродження ви знаєте?
V.        ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя:
       у XIVXV ст. європейці стали виявляти особливу цікавість
до епохи античності, прагнули відродити її ідеали — так з'явилася
культура Відродження;
- центрами Відродження стали міста;
       основні принципи Відродження -- гуманізм, емпіризм, реа­
лізм, критика феодалізму і католицької церкви.
VI.       ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.       Опрацювати текст підручника.
2.       Підготувати повідомлення на одну з перелічених тем :

1)      Образотворче мистецтво європейських  країн  у XVI
XVII ст.: Пітер Пауел Рубенс, Рембрандт ван Рейн, Альбрехт
Дюрер, Дієго де Сільва Веласкес.
2)      Шедеври західноєвропейської архітектури XVIXVII ст.
3)  Творчість видатних письменників-гуманістів Т.  Мора,
В. Шекспіра, М. де Сервантеса, Ф. Рабле.
4)      Розвиток науки в Західній Європі в XVIXVII ст.
5)      Культура і мистецтво Московської держави в XVIXVII ст.
3. Записати в зошитах пам'ятку «Як підготувати доповідь або письмове повідомлення»:
підберіть літературу за темою;
опрацюйте матеріал (довідковий, критичний);
- розробіть і складіть змістовний план. Для цього тему необхід­
но розділити на мікротеми, підпорядковані головній ідеї доповіді
(повідомлення). Починати слід із загальних положень, а закінчува­
ти — подробицями;
викладіть текст доповіді у вигляді тез;
підведіть підсумки, зробіть висновки;
- складіть список використаної літератури.

Немає коментарів:

Дописати коментар